Thorstav s.r.o.

Hra na priečnu flautu - moje skúsenosti




Chcel som už dávnejšie napísať niekoľko informácií o priečnej flaute a nakoľko som sa na internete potrebné informácie a skúsenosti nedočítal, tak som sa rozhodol vyskúčšať si hru na priečnej flaute osobne.

Ja osobne už hrávam dlhší čas na heligónke, aspoň sa snažím napodobniť to čo počujem nakoľko noty nepoznám, a podľa nôt sa na heligónke hrať ani nedá. Moja žena hrávala kedysi na zobcovej flaute ale popri heligónke ju nebolo vôbec počuť, a tak sme chceli už nejaký ozajstný nástroj typu, klarinet, saxofón atď...
Najblizší nástroj k zobcovej flaute je jednoznačne priečna flauta. Preto sme si chceli vyskúšať priečnu flautu. Chceli sme vedieť aký silný má zvuk, či sú tam všetky poltóny a čo to znamená keď je ladená v tóne C, bude takáto flauta ladiť s heligónkou CF? dá sa hrať na Cčkovej flaute aj v F-dure? atď... Tieto informácie na internete nezískate, alebo si musite pomerne veľa naštudovať. Preto sme si chceli priečnu flautu vyskúšať osobne. No zistili sme , že hudobné obchody na slovensku neexistujú. Do každého obchodu čo sme vošli, bolo množstvo gitár, jedna tamburína a jeden a pol bubna. Toto je bohužial realita. Cena skutočnej (nie čínskej) priečnej flauty sa začína niekde od 600e. Objedná vám to samozrejme každý obchod ale nemôžete dať 600e za niečo čo si nevyskúšate. Žena bola z toho tak nešťastná, že na priečnu flautu úplne zanevrela.  

Ja mám ale tvrdú palicu a tak som sa rozhodol kúpiť flautu na inzerát, čo nebol zrovna šťastný nápad, nakoľko som o tom nevedel nič a ani som nemal nikoho kto by mi poradil. Flautu som zohnal za 60e nemeckej výroby, ale bola značne zanedbaná a na takomto nástroji sa hrať nedalo. Musela sa zrenovovať. Ináč by to bolo len 60eurové ťažítko. Mal som už množstvo skúseností s opravami heligóniek a tak som ju zrenovoval sám. (Postup ako som renovoval flautu je v sekcii "Renovácia priečnej flauty" v menu naľavo) Ak klapky na flaute dobre netesnia, tak flauta hrá slabo, huhne alebo nízke tóny nehrá vôbec, nech robíte s nátiskom čo robíte.

Smiley face Smiley face

Čo sa týka sily hlasu priečnej flauty. Flauta hrá o poznanie silnejšie ako zobcová altová flauta YAMAHA. Popri hre na heligónke sa presadzuje síce ťažko (heligónka hrá silno aj proti husliam) ale počuť ju. Sila hlasu priečnej flauty je porovnateľná s husľami, ale nižie tóny priečnej flauty C a D počuť menej, nakolko sú nízke, ale dajú sa počas pesničky prefuknuť o oktávu vyššie a potom hrajú o poznanie silnejšie. Takže čo sa týka priečnej flauty, určite je popri hre na heligónke použiteľná.

Čo sa týka samotnej hry na priečnej flaute. Ja na heligónke hrávam dlhšie a viem zahrať množstvo pesničiek. Preto podľa sluchu som sa naučil na priečnej flaute pesničky v rovnakej tónine ako ich hrám na heligónke. Zistil som, že flauta je chromatický nástroj, a zahráte na nej všetky stupnice aj o oktávu aj o dve oktávy vyššie. Vyššiu oktávu zahráte len silnejším fúknutím do flauty. Práve toto mi zo začiatku robilo problémi. Nielen že neviete zo začiatku do toho fúkať, ale ešte musíte aj rozlišovať ako silno do toho fúkate. Prvú pesničku "Po nabraží koník beží" som sa naučil za pár minút a zistil som že tá oktáva s tým prefukom je výborná vec. Keď som sa to približne za deň naozaj naučil tak hranie bolo zrazu oveľa jednoduchšie. Držite jeden tón a len prefukom získate k nemu oktávu a ešte jednu oktávu. Na heligónke musíte chytať iné gombíky. Takže som zistil že je to dobre vymyslené. Priečna flauta má rovnaký prstoklad ako zobcová altová flauta, len nezakrývate dierky ale stláčate klapky. Preto sa už nemusíte sústrediť na to či ste dobre zakryli prstom dierku. Na poltóny sú osobitné klapky takže sa opäť nemusíte sústrediť ako pri zobcovej flaute či ste zakryli len pol dierky ale stlačite klapku a zahrá nadherný čistý poltón.

Čo sa týkalo mojej otázky, či sa dájú hrať na Cčkovej flaute pesničky v Fdure, tak už bola samozrejme zodpovedaná. Jasné že sa dá a aj v každej inej stupnici.

Ak porovnám hru na heligónke s hrou na priečnej flaute, tak na priečnej flaute sa hrá jednoduchšie, a hlavne logickejšie. To znamená že keď chcete hrať stupnicu smerom hore, tak len púšťate prsty za sebou a keď smerom dole, tak zase stlačate prsty od hora dole. Keď chcete o dva tony vyššie tak pustíte dva prsty naraz. Toto vám počas hrania hru veľmi uľahčí, pretože ak sa niekde pomýlite, napríklad trafíte sa o tón výšie, tak len rýchlo pritlačíte ešte jeden prst a ste tam kde treba, a flauta znie ako keby ste počas hrania cifrovali, takže sa to ani nevníma ako chyba. Na heligóne, keď sa pomýlite, tak sa neviete tak rýchlo napraviť, nakoľko neviete ktorý gombik v ktorom rade rýchlo stlačiť a ešte či mechom dnu alebo von. Z tohto dôvodu sa na flaute aj ľahšie inprovizuje počas hry. Na heligónke treba o mnoho viac trénovať. Flauta má zase nevýhodu, že popri hre sa na nej nedá spievať.

Čo sa týka folklóru, tak priečna flauta (pôvod má v Ázii) pripominá píšťaľu, čo v skutočnosti aj je a teda k naším ľudovým pesníčkám sa veľmi hodí. Je to nádherný nástroj aj ako kus nábytku, mám ju vystavenu vedľa reprobední a ten strieborný kus kovu vôbec v obývačke nešpatí, skôr naopak.


Ak by ste potrebovali s niečim poradiť kľudne napíšte: Pošli e-Mail. Nezabudnite uviesť nejaký kontakt(najlepšie e-Mail) na Vás. Diskusiu k článku nájdete tu: Diskusia k článku.