Thorstav s.r.o.

Stavba záhradného prístrešku - Altánok
Sekcia stavba prístrešku - altánku svojpomocne je venovaná stavbe jednoduchého altánku s Ačkovou strechou. Tento prístrešok som realizoval 2.9.2011 a bola to moja prvá drevená stavba ktorú som projektoval a realizoval sám. Prístrešok som postavil za 3 dni ak nepočítam zabetónovanie pätiek sobotu o týždeň skôr.Jednoduchý nákres pred realizáciou.Pred začatím stavby som spravil jednoduchý nákres pre ženy aby videli ako bude prístrešok vyzerať. Preto je to kreslené vo farbách a so strešnou krytinou.

altanok rez altanok bokorys

Realizácia záhradného altánku.Záhradný altánok o výmere 4x3,5m je postavený na trávnatej ploche, na ktorej je do pieskového násypu položená dlažba z vymývaného štrku hrúbky 4cm. Stavba je postavená z drevených hranolov 10x10cm s jednoduchou sedlovou strechou s plechovou krytinou (Maslen-škrydplech) tmavohnedej farby. Celková výška stavby je 3m. Ako je spomínané vyššie týždeň pred začatím stavby som vykopal a zabetónoval železné pätky na ktorých som mohol po zatvrdnutí betónu stavať samotnú konštrukciu altánku. Všetko drevo som rezal motorovou reťazovou pílou. Na spájanie dreva som použil klince 200mm. Na vyrezanie sediel som si vyrobil z dosiek šablónu.

altanok stavba altanok stavba altanok spoje altanok spoje

Niekde to bolo natesno a tak som sa mierne vytrápil. Na altánok som objednal 18 hranolov 10x10cm a dĺžkou 4m, ale použil som len 16 vrátane zábradlia a pazúch.

altanok spoje altanok spoje altanok spoje altanok spoje

Na strechu som použil plný záklop, aby nebol vidieť zo spodu plech strešnej krytiny.

altanok spoje altanok spoje altanok plny zaklop altanok zadebnenie

Z odrezkov ktoré mi zostali som spravil pazuchy na prístrešku, aby sa altánok tak nekýval.

altanok pazuchy altanok pazuchy altanok plny zaklop altanok plny zaklop

Plný záklop altánok tiež spevnil, ale hlavne plní funkciu zakrytia spodku strešnej krytiny, keďže plechová krytina je od spodku bieločedá.

plny zaklop plny zaklop altanok plny zaklop altanok plny zaklop

Ešte som dorobil zvyšné pazuchy aby sa altánok nekýval v žiadnom smere. Z Maslenu som si doviezol 2m dlhé pásy krytiny, ktorú som vytiahol na strechu altánku a dokrúcačkou prišrouboval o plný záklop.

altanok pazuchy plny zaklop Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech

Návod akým krútiacim momentom treba pritiahnuť strešné vruty nájdete u výrobcu krytiny. Do stre3nej krytiny sa vruty vruty šroubujú tam kde sa plech dotýka plného záklopu.

Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech

Za 3 dni už bol altánok viac menej hotový a pripravený na nanesenie ochranného náteru.

Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech Stresna krytina skrydplech

Ešte zostávalo položiť podlahu z vymyvaného betónu a altánok bol pripravéný na kolaudačnú živánku.

KONIEC.Gratulujem vám ak ste sa v čítaní ale hlavne v stavaní domu dostali až sem. Veľa stavebných zážitkov a sila nech vás sprevádza. Ak sa chcete niečo opýtať alebo sa podeliť so svojimi skúsenosťami, tak môžete navštíviť diskusiu k téme, a ak chcte jednoduchšie prezerať fotky z tejto časti stavby odporúčam zase fotogalériu.Tak práci česť a robte niečo!