Thorstav s.r.o.

Ako ušiť batoh na heligónku
Zdravím. Tak som sa rozhodol k mojej heligónke ušiť jednoduchý batoh, alebo ruksak ak chcete. Rozhodol som sa tak na zaklade toho, že pri prenášaní som ju vždy niekde "šuchol". A prečo sám? No hlavne preto aby som sa zase niečo nové naučil, dôvodne si zanadával, preklial celý svet, zlomil niekoľko ihiel a nožníc, vypil 4 pivá, zabil celý deň, preklial čínsku výrobu a v neposlednom rade aj ušetril. Verím, že tento návod niekomu pomôže, inšpiruje ale hlavne povzbudí v tom, že ušiť niečo takéto naozaj nič nie je. Tak poďme rovno k veci.

Ušiť vak som potreboval na túto heligónku:
Heligonka
Najprv som musel navštíviť metrový textil a nakúpiť látku, popruhy a spony atď... Látku na batoh a podšívku som kúpil v KAPEXe vo Zvolene a popruhy a spony som kúpil v REMPE tiež vo Zvolene.
materiál
Látky som kúpil 1m za 7e, ale stačiť vám bude určite aj 50cm. Zostalo mi viac ako polovica. Podšívky som kúpil tiež 1m za necelé 2e, popruhy som kupil 5m za 1e(0,2e/m), nitka 1e taká mocnejšia a tie spony ma stáli asi 1e/ks takže 2e, a zips 1e. Všetky ceny som zaokrúhľoval na hor, takže dokopy som zaplatil asi 14e aj s benzínom. A ako výstuhu som použil roztrhanú karimatku, ktorú som našiel v garáži.

Takže som všetko zohnal a už mi zostávalo len vytiahnuť Husqvarnu Viking E20 a pustiť sa do šitia párania a hlavne škrabania sa po čele, keďže som nad všetkým špekuloval čo najskôr spraviť.
Husqvarna Viking E20

Najprv som si zmeral heligónku ako správny krajčír. Celková dĺžka látky sa rovnala súčtu všetkých strán do okola helikónky (to znamená Výška+spodok+predok+hor až po hmatník) a plus nejaká rezerva 5cm. A odstrihol som látku ako aj podšívku.
Látka
Na celú dĺžku tejto látky som našil 2 popruhy z dôvodu pevnosti. Pomyslel som si, že ak sa látka roztrhne tak tieto dva popruhy 3,5cm široké musia udržať ako nič.
Popruhy Popruhy
Ešte som musel prišiť popruhy na plecia ktoré som si ušil ako vidíte na nasledujúcom obrázku. A prišil na miesto, kde bude zadná strana batohu. Ak sa pozriete na nejaký ruksak čo máte doma tak to zvládnete. Teraz je čas prišiť aj rúčku na hornej strane batohu.
Popruhy Popruhy Popruhy Popruhy

Teraz už som mohol na túto látku prišiť z druhej trany podšívku. Tú som prešil po celom obvode, okrem jednej strany aby sa dala medzi látku a podšívku vložiť vystrihnutá časť výstuhy (karimatky). Na miestach, kde sa bude batoh na rohoch heligónky zohýnať som to ešte prešil aby na týchto ohyboch nebola výstuha a batoh sa tak pekne zohne.
Popruhy Popruhy
Keď som medzi látku a podšívku vložil výstuhu, prešil som aj poslednú stranu aby nemohla z tade výstuha vypadnúť a celú túto časť som už prišil k rovnako pripraveného boku batohu. A výsledok je tu.

Popruhy Popruhy Popruhy Popruhy

Najskôr som bol ale zvedavý či som nechal dostatočné rezervy na šitie a či nebude batoh malý. Ale skúška dopadla na výbornú. Teraz som si dal pauzu pretože som bol pozvaný na svadbu. Tak batoh ešte nebol úplne došitý a už mal prvú premiéru u kamaráta na svadbe. A môžem povedať že je to výborná vec. Hneď pri vychádzaní z domu a braní darov, kvetov a heligónky som ju hneď tresol o zarubňu. Tak som prvý krát ďakoval bohu že som sa do toho pustil.
Popruhy Popruhy Popruhy
Tak a po prehírenej noci som sa pustil do prišívania zipsu a prizipsovaní druhej strany batohu. Obšiť zips dookola batohu a okolo bočnej strany som už zvládol s prstom v nose. Najväčší problém som mal s navliekaním bežca na zips. A tu už je finálny produkt hodný 14tich eur a cca 8hodinového nadávania na celý svet a páraní.
Popruhy Popruhy Popruhy Popruhy

Ak by niekto potreboval s niečim pomôcť tak smelo: Pošli e-Mail.
Tak veľa trpezlivosti pri šití, sila nech vás sprevádza, tak nesedte za počítačom a robte niečo!