Thorstav s.r.o.

Výroba hladinového spínača pre čerpadlo v pivnici.
Stránka "Výroba hladinového spínača pre čerpadlo v pivnici" - je venovaná výrobe hladinového spínača pre automatické spúšťanie čerpadla v pivnici pri určitej hladine vody.


 Výroba hladinového spínača pre čerpadlo v pivnici  1. Jednoduchý návod na výrobu hladinového spínača.
  2. Záver.
    1. Diskusia k téme.

Výroba hladinového spínača pre čerpadlo v pivnici.Asi každý kto má pivnicu špekuluje čo s vodou ak sa tam náhodou objaví, lebo môžete mať izoláciu akúkoľvek, ale občasné záplavy, prívalové dažde alebo zub času spôsobí, že sa skôr či neskôr objaví voda v pivnici. No a pre tento prípad som si aj ja spravil prípravu na čerpadlo a vyriešil som to nasledovne. Už pri stavbe domu som si spravi trubky na ktoré som teraz napojil čerpadlo. No a k čerpadlu som si spravil automatické zopínanie čerpadla pri určitej hladine vody takzvaný hladinový spínač. Trubky v pivnici som použil 3/4 aj závity na nástenkách sú 3/4" aby malo čerpadlo nejaký ten prietok a nedusilo sa zbytočne tenkými priemermi rúr. Na saciu rúru som prišrouboval malý filtrík a spätnú klapku. Za spätnú klapku somm už napojil sanie čerpadla pomocou 1" záhradnej hadice. Schéma je na nasledujúcom obrázku, funkčná a odskúšaná. Princíp je pomerne jednoduchý. Po zapnutí obvodu sa začne nabíjať kondenzátor C5 a keď sa nabije na napätie vyšie ako 6V (polovica napájacieho napätia daná odpormi R5, R6), operačný zosilňovač zapojený ako komparátor sa preklopí a rozopne relé, na ktoré je pripojené čerpadlo. Ak stúpne hladina vody tak, že obe elektródy B2 aj B3 budú ponorené, kondenzátor C5 sa začne vybíjať( lebo voda je vodivá) a keď klesne napätie na neinvertujúcom vstupe operačného zosilňovača (OZ) pod 6V, OZ sa zase preklopí a relátko sa zopne, čím zopne aj čerpadlo, ktoré začne vodu čerpať z pivnice. Pri poklese hladiny vody tak, že sa svorky vynria z vody, kondenzátor C5 sa začne opäť nabíjať cez odpor R2,R3 a keď sa zvýši nabíjacie napätie nad 6V OZ sa zase preklopí do stavu keď prestane tiecť prúd cez OZ a vinutie relátka a relé sa rozopne a čerpadlo vypne. Kondenzátorom C5 a odporom R2 nastavíte dĺžku zopnutia čerpadla keď klesne hladina vody pod úroveň elektród B2, B3.

automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac, schema

Plošný spoj som umiestnil do rozvodnej krabice a na elektródy som si spravil taký malý stojanček s nastaviteľnou výškou. Ja osobne som si to ešte prepojil tak, že sa mi dá spúšťať čerpadlo aj manuálne aj automaticky.

automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac

Pivnica samozrejmä musí byť správne vyspádovaná a v najnižšom mieste je spravená sacia jama kde je privedená sacia rúra a elektródy.

automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac, cerpadlo  automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac, cerpadlo automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac, cerpadlo automaticke spustanie cerpadla, pivnica, hladinovy spinac, cerpadlo

Nezabudnite, že čerpadlo nesmie ísť na sucho a musí byť vždy zatopené vodou, preto ho mám uložené nižšie ako vývod sacej rúry, čo zapríčiní že aj keď voda spadne, v čerpadle vždy ostane trocha vody a nezabudnite aj na spätnú klapku bez ktorej je tiež správna funkcia čerpadla a celého systému veľmi obmedzená.

Záver.No na záver by som asi len dodal, že čerpadlo funguje veľmi dobre a spoľahlivo. Som s ním neuveriteľne spokojný tak práci česť a robte niečo!

Dúfam, že Vám návod pomohol a prípadné otázky môžete napísať do diskusie.