Stránka je venovaná postupu ako si spraviť svojpomocne epoxidovú podlahu v garáži.
Úvod
Po stavbe domu a skúsenostiach s podlahami som sa v garaži snažil vymyslieť nejakú alternatívu. Plávajúca podlaha do garáže je nezmysel, keďže napučí aj v dome pod kvetináčom. Odolnosť voči vode je nulová. Dlažbu som nechcel dávať keďže nevydrží pád žiadneho tvrdšieho predmetu čo bude v garáži každodenná záležitosť. Dlažbu v dome mám už poškodenú v každej miestnosti kde som ju položil. V pivnici spadla prázdna fľaša a odskočilo z dlažby, v kúpelni zasa sklenená fľaša od voňavky a tak by som mohol pokračovať a navyše sa veľmi pracne pokladá. PVC/vinil by bol odolný voči vode, rýchlo sa položí, ale PVC nevydrží záťaž pri parkovaní ale do obytných miestnosti som ho zvažoval. Bohužial jeho cena je približne ako cena epoxidovej podlahy a tak som sa rozhodol pre epoxidovú podlahu. Je odolná voči zaťaženiu auta, chemikáliám, keď sa poškodí dá sa ľahko pretrieť/opraviť a rýchlo sa nanesie. Takže voľba padla na epoxid.
Epoxidová podlaha sa dá spraviť viacerými spôsobmi, záleží to od podkladu a financiách ktoré do toho chcete vložiť. Existuje viacero spôsobov ako naniesť epoxidovú podlahu ale ja spomeniem také tri medzi ktorými som sa rozhodoval ja:
- Samopenetračný epoxidový náter - 1 vrstva.
- Samopenetračný epoxidový náter - viac vrstiev + pečatná vrstva.
- Samonivelačný epoxidový náter
Každý z týchto spôsobov má rôzne postupy nanášania a rôzne hrúbky materiálu preto výsledný efekt aj cena je dosť rodielna. Najjednoduchšie riešenie a zároveň najlacnejšie je natrieť valčekom podlahu jednou vrstvou samopenetračného epoxidu. Vyzerá to veľmi pekne a betón to ochráni. Naopak samonivelačná liata epoxidová stierka sa roztiera gumenou rakľou, stierka sa krasne rozleje do roviny a podlaha vyzerá naozaj luxusne. Bohužial ide tam veľa epoxidu čo je značne drahé, betón musí byť vybrúsený do roviny a napenetrovaný kvalitnym epoxidovým penetrákom žiadne vodourieditelné penetráky, a podlaha nesmie máť spád, inak by sa vám stierka zliala do vyspádovaného miesta. Ja osobne som zvolil druhý stredne drahý postup.
Postup
Takže ja som sa rohodol pre postup, v ktorom som naniesol valčekmi dve vrstvy samopenetračného epoxidového dvojzložkového náteru farbou RAL7040, aplikoval chipsy (biele+čierne) a zapečatil som to prihľadným UV stabilným epoxidovým náterom. Pred aplikovaním prvej vrstvy je betón nutné prebrúsiť/otvoriť póry tak aby na betóne nebolo cementové mlieko. Čím rovnejšie sa podlaha vybrúsi tým menšia spotreba farby bude a tým nielenže ušetríte peniaze ale aj výsledný efekt bude krajší. Pri treťom spôsobe je nutné podklad penetrovať nivelačnou zmesou tak aby pri tvrdnutí nepopraskala. Popraskaný betón treba opraviť polyesterovým tmelom alebo stavebným tenkovrstvým lepidlom. Nivelačná zmes musí byť do záťažového prostredia. Oblepiť fasádnou páskou obvodové steny a povysávať.
Ntieranie prvou samopenetračnou epoxidovou farbou som robil s valčekom určeným na epoxidy. Obe zložky farby treba merať kuchynskými váhami presne podľa pomeru, lebo by farba nikdy nevytvrdla, ostala by lepkavá a chytala by sa na ňu špina a už by ste ju len veľmi pracne odstraňovali takže na miešací pomer treba dať veľký pozor!!! Po zmiešaní oboch zložiek farby treba dôkladne premiešať pomalými otáčkami aby sa do epoxidu nedostával vzduch (ak je v epoxide vzduch budu sa vám po nanesení farby tvoriť bublinky ktoré zaschnú) približne dve minúty. Premiešanú farbu je nutné do 30 min použiť. Nasledujúce fotky zobrazujú vytvrdnutú podlahu po natretí jednej vrstvy farby RAL7040.
Po 24 hodinách je nutné naniesť druhú vrstvu samopenetračného epoxidového náteru RAL7040 a rozhádzať počas natierania akrylátové čipsy.
Po nanesení druhej vrstvy a čipsov už podlaha vyzerala naozaj nádherne a mohla by tak ostať, ale keďže som objednal aj pečatný priesvitný UV stabilný lak. S čipsami podlaha vyzerá naozaj dobre, čipsy zakryjú nedostatky a je vhodné nie nutné (aj jednofarebná podlaha je pekná) ich použiť. No a takto vyzerá finálna epoxidová podlaha.
Po 24 hodinách je podlaha pochodzná a môžu sa odtrhnúť pásky.
Záver
No čo na záver? Ja som mal presne 50 m2 podlahy, dve vrstvy samopenetračnej epoxidovej farby RAL7040 (cca 0.5 kg/m2), jednu vrstvu bezfarebného epoxidového laku s UV stabilizátorom, valčeky, miešadlo, akrylové čipsy, poštovné, fasádna páska atď... ma vyšlo na 1100 eurokorún na celú garáž (50 m2). Ak som mal najmenšiu miestnosť 10 m2 tak som minul na 2 vrstvy farby 10 kg, pečatný lak stačilo 5 kg.
Nanášanie jednej vrstvy mi trvalo do 30min inak už farba začne tvrdnúť a už ju nespracujete. Najhoršie bolo brúsiť betón. Celú garáž opáskujete za 1h a a natieranie mi trvalo celej garáže jednej vrstvy 1h 30min. Miestnosti som ale robil každú osobitne nie všetky naraz. Linoleum/PVC by vyšlo cenovo len o málo menej a neviem či by podlaha vyzerala tak pekne.
Ja osobne neľutujem, že som sa rozhodol práve pre epoxid. Keď som pri prenášaní kovových konštrukcií odlupil z podlahy, krásne sa to dalo epoxidovou farbou pretrieť a opraviť. Počet vrstiev epoxidovej farby nie je obmedzený, a s každou ďalšou vrstvou je podlaha krajšia a nerovnosti sú krajšie pozalievané ako zrkadlo, ale každá ďalšia vrstva stojí peniaze a je treba zvážiť či sa neoplatí radšej zainvestovať do liatej epoxidovej podlahy (ten variant 3). Mne osobne keby som dával ešte tretiu vrstvu epox. vrstvy RAL7040 tak už by sa mi radšej oplatilo spraviť liatu epoxidovú podlahu. Takže ak sa rozhodujete akú podlahu v humne/garáži by ste zvolili, tak z hladiska odolnosti, rýchlosti nanesenia, opravy a aj finančného hľadiska by som ja zase zvolil túto istú variantu.