Thorstav s.r.o.

Oprava plastového hračkárskeho žeriavu
Táto stránka je venovaná oprave zlomeného háku na hračkárskom žeriave. Nakoľko súčastné hračky sa robia veľmi nekvalitné, tak sa často stretneme s polámanými plastmi ktoré nevydržia "jemné" zaobchádzanie naších najmenších. Skúšať lepiť plast rôznymi lepidlami či epoxidmi je strata času, aj tak to nebude držať. Preto treba niekedy zapojiť tie tri zavity čo máme v hlave a skúsiť niečo kreatívne opraviť.


 Oprava plastového hračkárskeho žeriavu  1. Oprava plastového hračkárskeho žeriavu.
  2. Záver.
    1. Diskusia k téme.

Oprava plastového hračkárskeho žeriavu.V mojom prípade moj malý ani dvojročný Branko zlomil plastový hák na žeriave a keďže sa táto hračka ešte teší úspechu oboch detí, rozhodol som sa že im to opravím, ale po svojom. Ako som spomýnal vyššie, pokúsiť sa lepiť plasty je strata času a tak prichádza na rad kreativita. Čo sa dá je treba nahradiť kovom alebo drevom, nakoľko sa tieto materiály dajú buď lepiť, zvárať alebo spájkovať. Nasledujúce fotky zobrazujú poškodenie motorového vozidla určeného na špeciálne účely.

Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak

Na zadnú stranu žeriava som z jednej šrouby a ohnutého nitu do kľuky spravil naviják. Nit je o šroubu prispájkovaný cínom, cín je nezávadný a dobre sa s ním pracuje. Z nitu som spravil aj osku na konci ramena žeriavu aby sa nitka ľahko kĺzala a cez rameno som natiahol k navijáku pevnú šnúrku. Kde bolo treba som vyvŕtal dierku aby nitke nič nebránilo pri navíjaní. Z nitu som ohol aj hák na žeriav.

Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak

No a nasledovné fotky už ukazujú "opravený" žeriav, ktorý je schopný navíjať a dvíhať rôzne iné predmety. Šnúrku som na hák aj na naviják priviazal "obeseneckým" uzlom. Ten sa sťahuje a preto pri namáhaní sa ešte viac priťahuje a hák je tak pevne priviazaný.

Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak Oprava plastového hračkárskeho žeriavu, zlomeny plastovy hak

Záver.Tak čo na záver povedať? Viem že to nie je opravené do pôvodného stavu, ale v rámci mojich znalosti, možností, finančných prostriedkov a skúseností je to to najlepšie čo som dokázal. Cena takejto opravy (t.z. cena nitu, šnúrka a šroubička) by sa mohla pohybovať do jedného eura. Ale pri takejto oprave je dôležité aby deti videli, že keď sa niečo pokazí, je možné to opraviť, a nie ísť a kupiť nové. Ak by ste mali aj vy nejaký návod môžeme ho zavesiť na stránku aby ste sa mohli pochváliť. Tak nesedte za počítačom a robte niečo!


Ak sa chcete niečo opýtať alebo sa podeliť so svojimi skúsenosťami, tak môžete navštíviť diskusiu k téme alebo mi napíšte cez odkaz v päte stránky "Napíšte mi".