Táto stránka je venovaná stavby perkusnej predovky Kentucky od firmy ARDESA.
Stavba predovky od firmy Ardesa.
Zdrávím všetkých návštevníkov mojej stránky okrem fanatikom zbraní, a jeden špeciálny pozdrav pre fanatikou zbraní. Máme tu síce červen a konečne som sa dostal aj ku tejto téme. Na sviatok veľkého slnovratu (vianoc) som dostal pod strom skladačku známej a jednej z najúspešnejšej zbrane, predovky Kentucky od firmy ARDESA s perkusným zapalovaním. Koncom 18. storočia bola objavená traskavá ortuť a iné chemické zlúčeniny, ktoré pri údere vybuchujú. Tento objav podnietil začiatkom 19. storočia vývoj perkusného zámku. Vo viac ako päťstoročných dejinách strelných zbraní sa tak otvorila cesta k rozvoju spoľahlivých zbraní nezávislých na poveternostných podmienkach. Výsledkom tohto konštrukčného vývoja boli jednohlavňové revolvery, ktoré mali valec na viac striel, pričom os otáčania valca bola axiálne v smere streľby. Už som mal v minulosti na strelnici možnosť vysúšať si streľbu z perkusnej pušky a bol som šokovaný ich silou a presnosťou. Súčasné moderné technológie (vývrt hlavne, svetlovodné mieridlá, rybina na uchytenie kolimátora, laseru, puškohľadu atď...) dodali aj starým zbraniam nový dych a obchody s perkusnými zbraňami sú neustále vypredané. Tak sa stalo aj v mojom prípade kedy som dlhší čas nevedel zohnať perkusnú pušku až v jednej predajni v Banskej Bystrici mali aspoň skladačku a tak som sa teda pustil do stavby perkusnej pušky Kentucky. Cez vianoce som mal nejakú dovolenku a dal som si pokoj od stavby domu a prešiel som na stavbu mojej druhej predovky, keďže som už bol hrdým vlastníkom predovky ARDESA Evolution s niklovanou hlavňou. Samotná skladačka od Ardesy bola veľmi recízne urobená, všetky súčiastky do seba pasovali a nebolo nutné nejakej improvizácie. Jediné čo sa dá vytknúť bola absencia návodu na stavbu a návod sa dal síce stiahnúť z internetu, ale len v angličtine. K stavebnici som musel kúpiť ešte hnedý olej na pažbu a chemický prípravok na začierňovanie hlavní. Zbraň som si tak ako písali v návode najprv postavil a poriadne prebrúsil nerovnosti na spojoch tak aby puška bola dokonale hladká.
Pažbu a všetky drevené časti som následne 6x namoril liehovým moridlom s farbou "DUB" a potom som cca 40x naniesol hnedý olej na pažbu. Rovnako som postupoval aj pri nabijáku a čistiacej tyče aby mali rovnaký odtieň. DOBRÁ RADA: Nabijáciu tyč som si vyrobil vlastný z bukovej tyčky a mosadznej koncovky z hadice kompresora kúpenej v OBIčku aby som originál k puške nezničil, pretože nabíjaním a čistením hlavne sa nabíjacia tyč dostáva do kontaktu s hlavňou a tyč sa značne ničí (špiní sa olejom a vyhoreným pušným prachom, poškriabe sa o oceľovú hlaveň atď...).
Potom stačilo pušku už len poskladať a drevené časti navoskovať. Ja voskujem tak, že si na handričku dám kúsok včelieho vosku z vlastných úľov a rýchlymi pohybmi vtieram vosk do dreva. Výsledok je na dotyk veľmi príjemný. Nikdy pažbu nelakujte!!! keď opriete pažbu o plece a dotýkate sa sponenou tvárou lakovanej pažbe nie je nič príjemné.
No a kráska v plnej zbroji je tu:
Originál návod nájdete tu:
Záver.
Gratulujem vám ak ste sa v čítaní ale hlavne v stavaní domu dostali až sem. Pušku som poskladal za pár dní (musíte nechať moridlá a oleje vyschnúť až potom sa dá voskovať) a na nový rok som ju už vyskúšal. Na Silvestra som sa zahral na arabskú svadbu
.Tak práci česť a robte niečo!
Ak sa chcete niečo opýtať alebo sa podeliť so svojimi skúsenosťami, tak môžete navštíviť
diskusiu k téme.