Thorstav s.r.o.

Výmena, prestavba bytového rozvádzača
Sekcia "Výmena bytového rozvádzača" - svojpomocne je venovaná prestavbe starého bytového rozvádzača za nový. Výmena trvala približne 3 hodiny.Jednoduchý návod na prestavbu bytového rozvádzača.Pred začatím prestavby starého bytového rozvádzača som kúpil nové ističe 1xB6 a 4xB10 cca. 5e za kus a skrinku rozvádzača požadovaných rozmerov 11e za kus. Ešte kým je starý rozvádzač pripojený do distribučnej siete, zmerajte si detektorom ele. vedení, kde v stene sa nachádzajú drôty a zaznačte si ich, aby ste ich pri vŕtaní nenavŕtali. Pred začatím výmeny som zhodil starý kryt a odfotil si zapojenie starého rozvádzača. A teraz už len zhodiť hlavný istič na chodbe a ide sa na to.

detektor kablov stary elektricky rozvadzac

Káble som si označil farebnou páskou aby som vedel podľa farby, kde zapojím káble do nových ističov.

zapojenie stary elektricky rozvadzac zapojenie stary elektricky rozvadzac

Osadenie novej skrinky, označenie si otvorov pre navŕtanie, vyrezať otvory na káble atď... Káble sú ešte hliníkové, a nechcel som ich skracovať, preto sú v novom rozvádzači trochu na tesno. Rozvody v byte majú viac ako 70 rokov a nie sú podľa normy TN-C a už vôbec nie podľa TN-S a nulák aj fázy sú jednenou farbou väčšinou čierne, a na prívodnom kábeli bol nulák šedý. Keďže som mal od majiteľa k dispozícii len modrý a zelenožltý kábel, čo mu zostal z nejakej výmeny, tak som sa nedržal noriem a na fázu som použil modrý vodič, keďže aj ku svetlám má ťahanú aj fázu aj nulák modrými káblami. Vy si dajte čierny, šedý alebo hnedý ak budete mať k dispozícii na nulák modrý a na ochranný zelenožltý.

zapojenie npvy elektricky rozvadzac zapojenie npvy elektricky rozvadzac

No a takto vyzerá nový elektrický rozvádzač, ešte treba zasádrovať nerovnosti na stene a keď sádra zaschne zatrieť farbou.

zapojenie npvy elektricky rozvadzac zapojenie npvy elektricky rozvadzac

Ešte záslepka a pretreť farbou a je to. Farba je ešte trochu mokrá tak je to poznať ale po vyschnutí je stena ako nová.

zapojenie npvy elektricky rozvadzac zapojenie npvy elektricky rozvadzac

Záver.Gratulujem vám ak ste sa v čítaní ale hlavne v prestavbe/výmeny ele. rozvádzača až sem. Výmenu zvládne každý kto ma IQ 80 a viac, to len elektrikári sa tvária že liečia lepru. Len si nezbudnite zhodiť hlavný istič a skúšačkou poskúšať všetky káble či v nich nie je elektrika. Dúfam, že Vám návod pomohol a prípadné otázky môžete napísať do diskusie.